Različni tipi koži potrebujejo različno nego. Kako izbrati pravo? Za začetek je dobro vedeti, kakšen je naš tip kože, saj imajo le redki srečneži mešano-normalno kožo. Če tole bereš, potem zagotovo že veš, da je tvoja koža bolj suha. Ker smo v Milnici ljubitelji naravne nege in kozmetike, v temle zapisu izveš:
- zakaj nastane suha koža
- kako z naravno nego skrbeti za suho kožo
- kakšen tonik za obraz uporabiti in
- katera naravna olja so primerna za suho kožo!
Kakšna je suha koža?
Suha koža je pogosto puste, sive ali bele barve, z grobo povrhnjico, se hitreje lušči, pogosto jo spremlja srbeč občutek in je brez sijaja. Suha koža ima zmanjšanjo sposobnost zadrževanja vlage. Njena zaščitna funkcija je oslabljena, zato voda skozi kožo prehitro izhlapeva. Bolj je občutljiva tudi na zunanje dejavnike (marsikdo opazi poslabšanje ob mrzlem vremenu).
Seveda to ne pomeni, da tvoja koža ni zdrava, vendar pa občutek (pogosto pa tudi videz) marsikomu ni preveč všeč – in zato je tu naravna nega! Še prej pa …
… zakaj nastane suha koža?
Suha koža je lahko genetsko pogojena, pojavi pa se tudi zaradi drugih dejavnikov, npr. uporabe agresivnih kozmetičnih preparatov (detergentov, topil, klora, alkohola v kozmetiki), prekomerni izpostavljenosti UV žarkom, premalo vnašanja vode v telo, neuravnotežena prehrana itd. Svoje naredijo tudi leta, saj se koža počasi tanjša in postaja vse bolj suha ter zahtevna. Če ne prej, se v zrelejših letih skorajda vsakdo sreča z njo – nobena katastrofa, le malo je treba spremeniti naše negovalne navade 🙂
Druga zgodba je suha koža, ki nastane kot posledica različnih bolezenskih stanj: različne oblike dermatitisa (atopijski dermatitis), ekcem, luskavica, rozacea itd. V hujših oblikah se lahko pojavijo tudi krvavitve zaradi razpokanosti kože na bolj izpostavljenih delih. Naravna nega je vsekakor super za kožo, vendar pa ti ob tovrstnih resnejših težavah priporočamo obisk dermatologa.
Zelo suha koža je lahko zelo nadležna in znižujejo kvaliteto življena, prav tako pa potrebuje ustrezno zdravljenje.
7 nasvetov za naravno nego suhe kože
Za začetek – voda! To pomeni predvsem izdelek,ki ima vlažilne lastnosti (vlažilni serumi, vlažilne emulzije). S tem boš pripravila dobro osnovo za nadaljnjo nego.
1) za čiščenje kože uporabi blaga čistila, saj se suha koža še hitreje izsuši ob agresivnih penilnih sredstvih. Tudi naravni izdelki imajo lahko bolj ali manj agresivne penilce; za normalno kožo ni nobenih težav, pri suhi pa raje izberi slednje. Prav tako se izogibaj klasičnim “naravnim” milom za nego obraza, saj lahko ti še bolj izsušujejo in uničijo naraven pH kože.
2) umivaj se z mlačno ali še raje bolj hladno vodo. Uporabljaj gele za tuširanje in šampone z blagimi penilci (penilci rastlinskega izvora) ter izdelke z veliko glicerina in panthenola (saj veš, B5). Za čiščenje obraza pa uporabljaj nežne čistilne oljne gele, ki se učinkovito odstranijo nečistoče z obraza in ne izsušijo kože. Recimo naravno čistilno olje Remove Bad Vibes.
3) izogibaj se intenzivnim umetnim dišavam in tudi eteričnim oljem ter pregrobim pilingom, ki stanje kože lahko še poslabšajo.
4) uporabljaj vlažilne kreme in serume, ki vsebujejo veliko antioksidantov in vlažilcev (smilj, hialuronska kislina in še vrsta drugih).
5) navlaži kožo s hidrolati (“rožna voda”), ki so odlični naravni toniki za obraz. Dobre kombinacije za suho kožo so npr. rožna voda + glicerin, ki ga suha koža obožuje ter rimska kamilica + glicerin. Suhi koži na obrazu običajno prijajo tudi naravna rastlinska olja. Nanesi jih po uporabi vlažilnega seruma ali hidrolata. Olje bo zaklenilo vlago v koži. Najboljša olja za nego suhe kože obraza: olje granatnega jabolka, ovseno olje, skvalan, olje črne kumine za telo pa bo odlično olje makadamije, karitejevo maslo ipd.
6) uporabljaj naravne, blage detergente za pranje perila, saj se tako izogneš agresivnejšim kemikalijam, ki lahko dražijo kožo.
7) raje izberi mazila kot losjone – se pravi raje izdelke na osnovi masel in olj. Losjoni namreč vsebujejo zelo malo ali nič olj, ki so za suho kožo (prav tako kot voda) izjemnega pomena. Najbolje je, če mazilo vsebuje še kakšen vlažilec in okluziv (voski) ter rastlinsko olje, saj ta dlje časa zadržujejo vlago v koži. Ne pozabi pa tudi na vlažilno kremo, ki vsebuje jojobo, karitejevo maslo, mlečno kislino, glicerin in/ali hialuronsko kislino. Poskrbi tudi za zaščito ustnic (dober naravni balzam bi moral biti povsem dovolj).
Katera rastlinska olja za primerna za naravno nego suhe kože?
Za rastlinska olja pravimo, da so emolienti, torej na koži ustvarijo zaščitno plast oz. ji pomagajo zadrževati vlago. Ravno to, kar tvoja koža potrebuje!
Obenem rastlinska olja izboljšajo sijaj, elastičnost in prožnost kože, jo negujejo in mehčajo. Za tiste, ki olja izbirate tudi po vrsti maščobnih kislin: izberi olja z visoko vsebnostjo linolne maščobne kisiline in olja z gama linolensko maščobno kislino.
Za nego tvoje kožo bodo zagotovo primerna spodnja naravna olja. Seveda ne potrebuješ vseh, lahko pa počasi eksperimentiraš in ugotoviš, kaj ti zares ustreza po občutku, hitrosti vpijanja, vonju itd.
- Avokadovo olje
- Jojobino olje
- Mandljevo olje
- Mangovo maslo
- Kokosovo frakcionirano olje
- Karitejevo olje in karitejevo maslo
- Šipkovo olje
- Olje črnega ribeza
- Arganovo olje
- Olje pšeničnih kalčkov
- Svetlinovo olje
- olje granatnega jabolka
- Ovseno olje
Narava priskoči na pomoč
Tako, pa smo pri koncu! Zdaj veš, katera olja izbrati za suho kožo ter kako jo lahko neguješ, da bo počutje čimboljše. Sama ne verjamem, da za nego potrebuješ razne drage umetne kreme ali čudežne rešitve, ki jih na spletu ogromno, njihovi proizvajalci pa po nekaj mesecih poniknejo neznano kam. Suha koža večinoma ni nobena bolezen, temveč tip kože. Razvajaj jo tako, kot ji najbolj ustreza in zagotovo boš izgledala (in se počutila) čudovito 🙂
Vprašanja? Predlog? Napiši komentar ali se oglasi na spela@milnica.si!
Super opis! Zanima pa me, ali bi bilo možno še napisati kaj na temu OCM (Oil Cleansing Method)? Najlepša hvala & keep up the good work :)!
Zivjo Dijana
dobra ideja:) smo že enkrat en članek za revijo napisali in ga lahko dodam še na Milnico 🙂 pozdravček, Špela
Pozdravljena Špela!
Zanima me če imate kakšen recept za suho, srbečo kožo. Hvala in lp
Zivjo,
imamo jih ogromno za suho, srbečo kožo. Kaj pa vas zanima, za obraz, telo? Na prvi strani med recepti boste našli veliko receptov. lp , Špela
Pozdravljena Špela!
Mene pa zanima, ali imaš morda kakšen predlog (metodo) za izboljšanje stanja pri pilarni keratozi.
Za odgovor se že vnaprej zahvaljujem.
Lep pozdrav
Zivjo Katja!
za pilarno keratozo se ponavadi uporabljajo sadne kisline (AHA kisline) – iščite losjone z glikolno ali višji koncentracijo mlečne kisline ali kombinacijio različnih sadnih kislin. 🙂 Pozdravček,Špela