Recepti & ideje

Naravna zobna pasta v prahu

Lansko poletje sem se potepala po Šrilanki. Tam sem se seveda zaljubila v naravo in v ajurvedsko masažo :). Potepanje me je zaneslo tudi v zeliščne vrtove, kjer sem našla tudi zobno pasto v prahu! Poskusila sem jo šele v Sloveniji in bila navdušena. Zobna pasta na osnovi zelišnih ekstraktov in začimb me je povsem prevzela. Ni minilo dolgo, da sem se tudi sama opogumila, da si jo naredim. Ni tako težko, potreben je le pravi izbor sestavin.

Zdaj moja “nova” najljubša zobna pasta vsebuje aktivno oglje (ste že slišali za nove črne zobne paste z aktivnim ogljem, ki belijo zobe?), bambus v prahu in bentonit glino (obe sestavini sta naraven vir silike (silicijev dioksid), ki je esencialna za delovanje človeškega telesa. Za protibakterijsko delovanje sem dodala še ekstrakt poprove mete (in za boljši okus ter svež dah :). Za belilni učinek pa sem uporabila aktivno oglje in kurkumo.

Takšna zobna pasta ne vsebuje nobenih barvil, konzervansov, sintetičnih penilcev, umetnih sladil itd. Všeč mi je, ker deluje, malo manj mi je sicer všeč barva, ampak takšen je naraven izdelek (brez barvil in tukaj je dokaz :)). Upam, da vas temno zelena barva vseeno ne bo odvrnila, da je ne bi poskusili, saj vam ne bo žal. Kaj pa okus? Po zaslugi poprove mete je povsem sprejemljiv. Če pa boste mešali prah zobne paste še s kakšnih hidrolatom (jaz uporabljam hidrolat rožmarina), priporočam tudi kakšen čajevec ali kamilico, ali eteričnim oljem (pomaranča recimo), potem sploh ne bo slabo :).

Prednost takšne zobne paste, ne samo, da deluje in je povsem naravna, temveč tudi, da je cenovno zelo učinkovita!

Lahko jo uporabljate v kombinaciji s svojo že obstoječo zobno pasto in je takšna pasta, kot dodatek.

Pa razkrijmo “čarobno” recepturo!:)

Za izdelavo 30g zobne paste boste potrebovali (takšna količina pri normalni uporabi zadostuje kar za nekaj časa,  če le niste preveč potratni:):

Vse sestavine razen kurkume, dobite v naši spletni trgovini, v kategoriji gline in sestavine v prahu in ekstrakti. 

 

  1. KORAK: Priprava sestavin

1KORAK-PRIPRAVA-SESTAVIN-ZOBNA-PASTA

1-korak-priprava-sestavin-zobna-pasta-z-aktivnim-ogljem

2. KORAK: Priprava aktivnega oglja

Aktivno oglje, ki ste ga stehtali strite v možnarju, v čisto droben, nežen prah. To je najzahtevnejši del priprave takšne zobne paste, pa niti ni zahteven, le časovno morda nekoliko zamuden. Poskrbite le, da boste dobili aktivno oglje v prahu!

2-KORAK-PRIPRAVA-AKTIVNEGA-OGLJA

3. KORAK: Zmešajte suhe sestavine

Po tem, ko ste stehtali vse sestavine jih lahko le še zmešate. 🙂

3KORAK-PRIPRAVA-SUHIH-SESTAVIN

3-KORAK-PRIPRAVA-SUHIH-SESTAVIN

3-KORAK-SUHE-SESTAVINE-ZOBNA-PASTA

4-KORAK-SUHA-ZOBNA-NARAVNA-PASTA-ZA-ZOBE-V-PRAHU

4. KORAK: Uporaba in shranjevanje

Sedaj lahko suho zobno pasto le še shranite v stekleno posodico (priporočam, zaradi gline). Hranite jo lahko dolgo. Lahko uporabite kar suho zobno pasto direktno, vendar pa priporočam, da jo vsakič, ko si nameravate umiti zobe, vzamete le toliko kolikor potrebujete (ščepec) in zmešate s hidrolatom (jaz uporabljam rožmarin) in po želji tudi eterično olje. Takšna “mokra” zobna pasta deluje bolje, saj glina začne delovati (odstranjevati strupe, nečistoče), šele v stiku z vodo. Zobe umivate tako, kot to ponavadi počnete :). Morda vas bo presenetilo, da se ne peni, kar pa ne pomeni, da ne deluje čistilno. Pa ne pozabite na zobne nitke (te so še posebej pomembne pri ustni higieni).

ZOBNA-PASTA-RECEPT-Z-AKTIVNIM-OGLJEM

 

  1. Hermina pravi:

    Pozdravljeni!
    Že nekaj časa se odločam, da bi zmešala nek zobni prašek, vendar bi rada dodala kakšno zdravilno učinkovino, saj se mojemu možu po ustni votlini večkrat delajo nekakšne razjedice. Dodala bi žajbelj in kamilice, vendar se mi zdi, da s sestavinami v prahu nebi dosegla željenega učinka.
    Mi lahko prosim kaj svetujete!
    Hvala in lp.

    1. Špela/Milnica pravi:

      Pozdravljena

      ja vprašanje ali bi mu ta pasta pomagala. Kot ste sama že ugotovila, bi tudi sama svetovala žajbelj (morda tudi hidrolat) in rožmarin, da ju uporablja kot ustno vodico. Kot zelišča oz. začimbe pa priporočam tudi kurkumo in koriander. Pa žvrkljanje čistega, hladno stiskanega kokosovega olja pa tudi kokosovo mleko. Upam, da vam bo kaj od naštetega pomagalo. Lep pozdrav, Špela

  2. Beti pravi:

    Zivjo Spela

    Bi lahko dodala tudi mlete klinčke ki so dobri za zobe in dlesni?

    1. Milnica pravi:

      Zivjo!

      dobra ideja! Še najbolje bi bilo, da bi bilo res fino mleto, da ne bi škodovalo sklenini 🙂 Lep pozdrav, Špela

  3. Beti pravi:

    Živjo Špela,

    Eo klinckov uporabljam pri oil pullingu pa sem pomislila da bi ga tudi tukaj dodala. Koliko pa misliš da bi bilo primerno dodat?

    Hvala in lp Beti

    1. Špela pravi:

      Zivjo Beti,

      priporočam 3% na celotno težo izdelka :). lp,Špela

  4. Beti pravi:

    Živjo Špela,

    Super, hvala ti za ta nasvet in vse ostale ki jih deliš z nami?.

    Lp, Beti

  5. Zaja pravi:

    Živjo,

    lahko nadomestim bentonit glino z violo glino ali fullerjevo zemljo?

    Hvala in lp

    1. Špela/Milnica pravi:

      Zivjo,

      pri tem bi se držala kar bentonit gline, primerna bi bila tudi bela glina 🙂 Lp, Špela

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja