Počasi se premikamo k toplejšim dnevom in temu primerno moramo poskrbeti tudi za ustrezno nego. V poletnih dneh bo na vidiku lahkotnejša nega, ki vsebuje malo olj in veliko vlažilnih sestavin (ja, tudi poleti koža potrebuje vlago). Jaz obožujem losjone, ki imajo kremast občutek, se hitro vpijejo, ne puščajo mastnega filma na koži in tako lahko hitro skočim v svoje najlubše poletno krilo. Eden takšnih je ta, ki vam ga predstavljam danes. Losjoni so za razliko od kreme bolj tekoči in vsebujejo več vode (veliko več). Pravzaprav so sestavljeni predvsem iz vode in vlažilnih sestavin. V sestavo sem vključila natrijev laktat, podobna reč kot rastlinski glicerin, le, da mi je ljubši, saj so emulzije bolje mazljive (ne “bremzajo” pod prsti tako kot se pogosto zgodi pri glicerinu), ovsene proteine, ki so odlični proti suhi koži, vlažijo kožo in dajejo svilnat občutek. Edino rastlinsko olje, ki sem ga vključila je olje sladkega mandlja, ki je bogato z vitaminom E, olje pa je primerno za vse tipe kože. Seveda lahko recept prilagodite in izberete svoje rastlinsko olje, ki ustreza vaši koži. Namesto natrijevega laktata dodate rastlinski glicerin, namesto ovsenih, svilene proteine itd. Skratka variacij je lahko kar nekaj!
Za izdelavo 200ml losjona boste potrebovali (Vse sestavine za izdelavo vključno z 200 ml stekleničko najdete že v pripravljenem paketu)
- 150g destilirane vode (+10 g dodatno, ker pri segrevanju izpari) – delež vode lahko tudi spremenite. Recimo, da bi želeli dodati aloe vero ali hidrolat, enostavno zmanjšajte delež vode za recimo 20g in ta delež nadomestite z 20g vašega izbranega hidrolata ali aloe vere
- 4g ovsenih proteinov
- 6g natrijevega laktata
- 2g geogard ultra
- 5g kokosovega kaprilata (daje prijetno mazljivost)
- 7g olivem 1000
- 2g cetil alkohola
- 20g sladkega mandljevega olja (ali drugega olja po vašem izboru) – priporočam, da za losjon uporabite olja in ne masel, saj želimo, da je losjon tekoč, maslo bi le še dodatno zgostilo vašo emulzijo
- 4g provitamina B5
- 6-8 kapljic izbranega eteričnega ali parfumskega olja
Tehnični pripomočki:
- dve ognjevarni (dovolj veliki) posodi. Naj vas opomnim, da delamo nekoliko večjo količino kot običajno (100g), zato si priskrbite dovolj veliko posodo, da boste lahko vse sestavine na koncu tudi zmešali (da vam tako kot meni izdelava losjona ne popacka celotne kuhinje 🙂 ).
- termometer
- palični mešalnik
- losjon flaška 200 ml
1. KORAK: Pripravimo sestavine
V vodno (A) fazo damo naslednje sestavine: destilirana voda (ali hidrolat, če ga uporabljate), konzervans geogard utra, natrijev laktat, ovseni proteini.
V oljno (B) fazo gredo sestavine: olivem, cetil alkohol, sladko mandljevo olje in kokosov kaprilat.
V ohlajevalno (C) fazo gredo aktivne sestavine, ki niso tolerantne na visoke temperature: provitamin B5 in eterično olje.
2. KORAK: Pripravimo in stehtamo sestavine iz vodne faze
3. KORAK: Pripravimo in stehtamo sestavine iz oljne faze
4. KORAK: Segrevanje
Obe posodi segrevamo do 70 stopinj C (tudi, če presežete to temperaturo, preprosto odstavite posodo z ognja in počakajte, da se nekoliko ohladi). Vodno fazo poskušamo 15 minut zadržati na 70 stopinjah Celzija v vodni kopeli. Ko sta obe fazi na približno enaki temperaturi (poskušajmo biti čimbolj točni, saj je od tega odvisna stabilnost / uspeh naše emulzije – losjona), odstavimo z ognja.
5. KORAK: Mešanje
Pripravimo mešalnik (vklopimo na najnižjo hitrost mešanja). Vlivamo vodno fazo v oljno in počasi mešamo – približno 2-3 minuti. Nato počakamo še nekaj minut, da se losjon ohladi. Ohlajevalna faza nastopi med 45-50 stopinj Celzija. Takrat dodamo eterično olje in provitamin B5 – priporočam, da si ga preden ga dodate v emulzijo stehtate v manjšem lončku (4g), saj boste ob mešanju in vsem delu, težko najdli čas še za iskanje tehtnice in tehtanje :).
5. KORAK: Napolnimo stekleničke
Napolnite vašo stekleničko (lahko si pomagate z lijem, ki ga imate zagotovo v kuhinji). Losjon je kremast, zelo lepo mazljiv, hitro se vpije in je dovolj “bogat”. Označite z nalepko in rokom uporabe, do treh mesecev. No, zdaj ste pa že skoraj pripravljeni na poletje :).
mmmm bere se mamljivo. To bo treba prizkusit. Špela, carica si!
Hoj a to odmerjanje olj gre kar na uc? 🙂
Pozdravljena Marjana
verjetno ste spregledali, v oljno fazo gre točno določena količina olj (20g sladkega mandljevega olja, 5 g kokosovega kaprilata, 2 g cetil alkohola, 7g olivema 1000)
lep pozdrav
Špela
A se da naročit kar en končni izdelek?
Pozdravček!
hehehe Sabina, ne še, ampak kmalu pride tudi to na vrsto!
Pozdravček
Špela, tudi fino! Bom se postavila v vrsto, potem pa bom videla, kaj bo prej:)
Bodi lepo!
Špela, živjo, tvoje strani zelo rada prebiram in seveda tudi ustvarjam po tvojih receptih. Super! Imam že kar nekaj izkušenj z izdelovanjem emulzij, vendar v receptih še nisem zasledila natrijevega laktata. Predvidevam , da je to vlažilec. Bi ga lahko zamenjala z glicerinom in kolikšen bi moral biti odmerek? Hvala in uspešno ustvarjanje novih receptur ti želim!
Zivjo Martina
natrijev laktat je vlazilec, podoben glicerinu, zelo popularen v zadnjih letih. Morda si zasledila sodium lactate, če brskaš še po drugih receptih:)? Dodajamo ga 2-5% – v kremah oz. emulzijah do 3% in v izdelkih za lase do 5%. Torej kot vlažilec lahko nadomesti glicerin:) Pozdravček:)
Zivjo Spela,
Kaj lahko uporabim.namesto ovsenih proteinov?
Svilene?
Svilene imam v tekocini.
Hvala
Zivjo Katarina
lahko svilene, v manjši količini sicer. Ostalo pa lahko tudi alantoin ali kakšen drug vlažilec ali destilirano vodo. Pozdravček
Hey. Ali lahko ta losjon uporabim kot kremo za obraz (mastna koza)?
Lp 🙂
Zivjo
seveda, ne bo čisto nič narobe, je kar za celo telo in tudi obraz:)
Špela pozdravljena!
Zanima me ali bi bil ta losionček primeren za nego nosečniškega trebuščka in suhe otroške kože (3 leta)? S krarite kremicami smo bili super zadovoljni, a glede na to da se bližajo topli meseci bi prešli na kaj lahkotnejšega 🙂 Hvala za odgovor, lep pozdrav, Aleša.
Zivjo Aleša
tale bi bi primeren ja. Če vam je všeč karite lahko karitejevo olje nadomestite s katerim izmed olj, ki je uporabljen v receptu. Lepo vas pozdravlja, Špela
Zdravo Špela.
Kaj bi lahko uporabila v tem receptu namesto geogard ultra?
Hvala za odgovor
Pozdravljena Urška
konzervans je obvezen, lahko ga nadomestite s kakšnim drugim konzervansom. Pozdravček, Špela
Zdravo!
Kateri konzervans je zamenljiv namesto geogard ultra?lp
Klara
Pozdravljena,
lahko uporabite cosgard, ampak v c fazi do 0,7% max. Lep pozdrav, Špela
Ziujo :)..spela prvo vse pohvale za tole tvoje ustvarjanje,res si top..zanima me ce lahko tukaj k losjoni dodam se korenckovo olje in vitamin a?
Zivjo,
lahko del kaprilata in mandljevega olja dodate korenčkovo olje. Na koncu pa še kakšno kapljico vitamina A.
lep pozdrav,
Špela