Tokrat vam predstavljam malinovo kremo ali bolje rečeno kremo iz čudovitega malinovega olja, ki me je takoj očaralo. Nad njim sem tako navdušena, da ga zdaj uporabljam tudi zvečer, preden se odpravim spat. 🙂 Bogato olje, ki vas bo zagotovo prepričalo že po svoji zlato-oranžni barvi, ne pušča mastnega občutka, se lepo razmaže in mi daje občutek, da je moja koža nahranjena in mehka.
Krema iz malinovega olja je še posebej priporočljiva za vse, ki imate razdraženo in zrelo kožo. Krema je lepo mazljiva, ravno prav gosta in se hitro vpije. Poleg malinovega olja sem uporabila tudi olje mareličnih jedrc, ki je prav tako primerno za zrelo kožo in kožo nagnjeno h komedogenosti (zapiranju por). Kaj torej lahko pričakujete od krem’ce? 🙂 Veliko vitaminčkov, saj obe dodani olji vsebujeta visok delež vitamina E in A, zaradi česar bo vaša koža nahranjena in prožna.
Za izdelavo boste potrebovali (Vse sestavine so na voljo tudi v pripravljenem paketu):
Oljna faza:
25,5%-25,5g:
- 5g emulgatorja COMBIMULS GC
- 2g oliwax LC
- 9,5g malinovega olja
- 9g olja mareličnih jedrc
formula s cetil alkoholom:
- 5g emulgatorja COMBIMULS GC
- 1g cetil alkohol
- 9,5g malinovega olja
- 10g olja mareličnih jedrc
Vodna faza:
73,5% – 73,5g:
- 10g rožne vode
- 6g lubragel ali aloe vera gel
- 3g rastlinski glicerin
- 53,5g destilirane vode
- 1g geogard ultra
Ohlajevalna C faza:
1% – 1g naravnega vitamina E
1. KORAK: Priprava sestavin
2. KORAK: Priprava oljne faze
3. KORAK: Priprava vodne faze
4. KORAK:Segrevanje
V ločenih ognjevarnih posodah segrevajte ob posodi na parni kopeli do 70 stopinj Celzija. Poskušajte na tej temperaturi držati ob fazi še vsaj 5 minut. Nato odstavite z ognja. Zlijte vodno fazo v oljno fazo in mešajte s paličnim mešalnikom približno 5 minut. Opazili boste, da se v emulziji ob miksanju naredijo mehurčki. To se zgodi, ker med mešanjem pride zrak vmes – poskušajte ga zajeti čim manj. Raje v presledkih miksajte in se nato ustavite in premešajte še z žlico, da se znebite mehurčkov.
5. KORAK: Dodajanje C faze in shranjevanje
Ko je temperatura na cca 45. stopinjah Celzija dodajte vitamin E (1g) in premešajte. Po želji lahko dodate še kakšno kapljico izbranega naravnega eteričnega olja. Počakajte, da se emulzija ohladi, nato napolnite lonček in označite z rokom uporabe (4 mesece, od dneva izdelave).
[success]Vse sestavine so na voljo v že pripravljenem paketu za izdelavo 3x100ml malinova krema >> [button linkto=”https://www.milnica.si/product/sestavine-za-malinovo-kremo-3x100ml/” type=”dark”]Poglej paket[/button] [/success]
Kakšna pomeni zrela koža?
Zrela koža
Stanje
Koža je vedno bolj suha, vse več je finih linij in gub ter popokanih kapilar. Ten in struktura kože postajata neenakomerna. Pojavijo se sončne in starostne pege, koža postaja tanjša.
alt
Vzrok
Že od 30. leta dalje se zmanjšuje obnova celic in produkcija sebuma. V teh letih se velikokrat pojavi problem s pigmentacijo, saj koža melanina ne proizvaja več tako učinkovito. Sončni ali starostni madeži postanejo bolj vidni. Rjave lise, poznane tudi kot melasma ali chloasma, se lahko pojavijo okrog oči, ust, na licih in čelu že v času nosečnosti, ali kot rezultat drugih hormonskih sprememb, izpostavljenosti soncu ali pa zaradi jemanja kontracepcijskih tablet.
Pri 40. letih zaščitni sloj kože manj učinkovito vzdržuje nujno potrebno vlago, zaradi česar postaja koža vedno bolj suha. Ker koža postaja vedno bolj suha, na njej začnejo nastajati opazne fine linije in poglobljene gube. Gubanje kože je proces razpadanja, ki ga imenujemo oksidacija (na molekularnem nivoju) in se odvija tako v telesu kot izven njega. Je enak proces kot tisti, ki povzroča rjavenje kovin ali potemnitev jabolčnega krhlja. Razpadanje pa nastane zaradi prostih radikalov, ki so nosilci oksidacije.
Pri 50. letih se obnavljanje celic zmanjša za skoraj 50%, proizvodnja sebuma za naravno vlaženje se upočasni in zunanja plast kože izgublja elastičnost. Po menopavzi se upočasni produkcija estrogena (hormon, ki kožo pomladi), zato koža postane še bolj suha. Ko se elastičnost kože zmanjšuje, se na površini kože lahko pojavijo popokane kapilare.
A GRE TUDI BREZ CETEARIL GLUKOZIDA, CETEARIL ALKOHOLA,LUBRAGELA,,GEOGARD ULTRA.ALI PA NAMESTO TEGA UPORABIŠ BOL PREPROSTE IN MANJ KEMIČNE SNOVI. čE GRE, KATERE SO TE SNOVI.
LEP POZDRAV
Zivjo
seveda lahko izpustite emulgator, vlažilce in zgoščevalce, vendar potem boste dobili čisto drug izdelek. Izdelek, ki ne vsebuje vode, ne potrebuje konzervansa, emulgatorja in zgoščevalcev. V tem primeru bi si lahko izdelali mazilo, iz čebeljega ali kakšnega drugega voska, ki mu bi dodali malinovo olje in še kakšno maslo ali olje po želji.
Pozdravček
Špela
Zanima me,ce lahko iz recepta enostavno izpustim lubragel (ga nadomestim z vodo ali hidrolatom in dobim bolj losijon kot kremo:)?
Zivjo
seveda lahko izpustite lubragel in nadomestite z rožno vodo ali drugim vlažilcem 🙂
pozdravček
Živjo
Hvala za odgovor.Dodala bi hidrolat namesto vode in kremo naredila z boraksom.Kaj misliš ti, bi bila potem vredu?
Zivjo
boraksa v kremi nisem še nikoli uporabljala. Če želite bolj ekološki izdelek vsekakor priporočam naravni emulgator cetearil glukozid, ki je veliko bolj blag za kožo. Včasih so res delali kremo z boraksom, danes pa je to za malo pase. Zal vam ne morem dati povratne informacije o tem kakšna bo krema z boraksom, ki ga sicer uporabljamo pri nas samo za izdelavo praška za perilo ne pa za kozmetiko.
pozdravček
Nana, lepa hvala za vaš odgovor.
Lep pozdrav
Špela, še eno vprašanje za nadomeščanje sestavin. Ali bi lahko cetearil alkohol, ki mi maši pore, nadomestila npr. z mangovim maslom (ali mandljevim, idr.)? Misliš, da bi bila krema redkejša kot tvoja?
Zivjo Ana
če boš nadomestila maslom bo zagotovo bolj gosta, če pa z mandljevim oljem potem bo bolj redka, kateri emulgator si pa mislila uporabit? Olivem in cetearil glukozid, ki sem ti ga ze priporočala (ni komedogen), se lahko uporablja samostojno, brez dodatnega zgoščevalca – sploh če boš uporabila mango, bo ok!
pozdravček
Cetearil glukozid bom uporabila. Hvala za odgovor, hitim naročiti. 🙂 Lep vikend in lep pozdrav.
Ga. Špela, kako bi naredila kremo po hladnem postopku in uporabila emulgator sucragel? Predpostavljam, da je primeren bolj za losjone itd. Jaz bi ga pa uporabila za kremo. Verjetno bi pa bilo potrebno dodati kakšne zgoščevalce oljne in vodne faze. Samo katere, ali menite, da bi bilo dovolj, če bi v oljni fazi uporabila kakšno maslo poleg olja, v vodni pa ksantan. Ali imate mogoče tudi za izdelavo kreme po hladnem postopku kakšen recept?
Hvala za odgovor,
LP
Zivjo Sonja
jaz sem delala s sucragelom kremo za obraz in je super, samo ne po hladnem postopku, uporabila sem tudi zgoščevalce. Tukaj je recept http://www.milnica.si/blog/recept-za-vlazilen-in-svilnat-serum-za-obraz/. Zdaj tako, če boste delali po hladnem postopku, ne morete uporabiti cetil alkohola, mozno bi slo z ksantan gumijem, samo ne garantiram dobrega rezultata, ker se nisem delala in ne morem dati povratnih informacij. Lahko bi jo naredili le na osnovi olj, samo bi bila po mojem mnenju premastna. Lahko probate tako, da date v vodno fazo – kjer recimo uporabite le rozno vodo, ksantan gumi. Morda pa enkrat poskusim tudi tak recept:)
Tale serum zgleda res super, bom naročila sestavine, pa še sucragel posebej.
Kaj menite, če bi kremo naredila tako, da nekoliko zmanjšam količine v obeh osnovnih fazah, ob enaki količini emulgatorja in zgoščevalca, to segrejem na cca 70 stopinj, ohladim na 40 stopinj in za razliko do 100 , v fazo c dam macerat, ali hidrolat, konzervans, hialuron, kakšen antioksidant?
Hvala za vse nasvete in lp.
Sonja
Zivjo Sonja
katere sestavine bi zmanjšali. V c fazo gre lahko maksimalno 10%, če boste dala preveč bo vse skupaj razpadlo. Zdaj nevem o katerem receptu se pogovarjava? 🙂 Mislite za tega s sucragelom?:)
Ne tega seruma s sucragelom, v mislih sem imela druge recepte za kreme, da nebi toliko pogrevala vseh sestavin. Sestavine v c fazi bi povečala, sestavine v obeh osnovnih fazah pa zmanjšala (razen emulgatorja in zgoščevalcev) npr. 80% oljne in vodne faze, 20% aktivnih sestavin v c fazi.
Čeprav če krema razpade je to bolj lepotna napaka, pred uporabo malo premešaš in uporabljaš.
Ko dobim sucragel bom poskusila kakšno varianto izdelave kreme z nižjo temperaturo. Potem pa napišem rezultat.
Tele slike vaših krem in ostalega so pa cukrček…….prav tako blog.
LP, Sonja
Pozdravljeni,
Zanima me ali bi v to kremo lahko vključili gram svilenih proteinov? Ali lahko uporabim konzervans Optiphen namesto Geogard ultra?
Lp, Katja
Zivjo lahko ja v vodno fazo, lahko uporabite optiphen:) v pripročeni količini seveda:)
Hey hoy. Špela, najprej bi pohvalila tvojo trgovino in receptke!:))
Prvič bi se lotila izdelave kreme za obraz (mastna koža s suho povrhnjico – super kombinacija ;)).
Je ok tak recept?
*Vodna faza (75%):
-destilirana voda (64g)
– hidrolat lipe, ognjica, kamilice -sama sem ga delala in sm kr vse troje skupi zmesala (5g)
– rastlinski glicerin (3g)
– eliksir čajev (2g)
– geogard ultra (1g)
*oljna faza (25%):
– karitejevo maslo (12g)
– olje grozdnih pečk (6g)
– cetil alkohol (4g)
– oliwax LC (3g)
*ohlajevalna faza (1%):
– eterično olje geranije (se še odločam)
– eterično olje čajevca
Zivjo Karmen
super, hvala, sem vesela: )
Torej vodna faza je ok! Oljna faza tudi ok v kombinaciji z oljem grozdnih pečk in karitejevim maslom. Nimas pa emulgatorja. Oliwax lc NI emulgator ampak koemulgator. Ne deluje samostojno ali v kombinaciji z maščobnimi alkoholi oz. zgoščevalci kot je cetil alkohol ampak deluje skupaj z emulgatorjem. Recimo olivem 1000 priporočam. Torej na to količino še 6g olivem 1000 recept potem prilagodiš takole:
6g olivem 1000
2g cetil alkohola
2g oliwax LC
9g karitejevo maslo
6g olje grozdnih pečk
Pozdravček
Špela
Heey. Sm nardila kremco oo tem receptu in je super!:) edino kar bi rada popravla je to, da bi mela morda se malo bolj viskozno kremco (ne tok gosto), in pa zame je se malo premastna. Lahko namesto 6g olivema 1000 dam 3g in nadomestim s tekocino in pa zamenjam kolicini karirejevega masla in olja grozdnih peck? 🙂 bi loh na tak nacin dosegla malo manj gosto?
Zivjo
potem raje izpusti cetil alkohol oz. ga daj 12g, namesto masel pa dodaj olja (ker masla dodatno zgostijo). Olivem pa raje ne pod 5g, ker se bojim, da tako malo emulgatroja, ne bo stabiliziralo in povezalo vodo in maščobo. Pozdravček
Zivjo, mene pa zanima ce je krema primerna za 2-letnika z zelo suho kozo in dermatitisom? In s cim bi nadomestila NF?
Zivijo Kaja
ne tale krema ne bo pomagala koži z dermatitisom. Pomaga olje dvoletnega svetlina in pa lahko poskusite s karitejevim maslom. Lahko nadomestite NF z drugim emulgatorjem, ki deluje na osnovi olje v vodi – torej tudi olivem, emulgade in sucragel. Lepo vas pozdravljam
Živjo!
Rada bi naredila to kremo, pa mi manjkata OLIWAX LC in LUBRAGEL. Zanima me s čim ju lahko nadomestim. Hvala za pomoč! Lp
Zivjo Hermina
imate kakšen drug koemulgator? Sicer pa cetearil ali cetil. Lubragel pa najbolje kar z aloe gelom. Lep pozdrav, Špela
Lahko namesto geogarda dodam sodo bikarbono in koliko? Hvala
Zivjo Helena,
soda bikarbona ni namenjena za ta namen, žal. :). Namenjena je za uravnavanje ph-ja, v čistilnih sredstvih, kopalnih soleh in kroglicah ter za deodoriziranje. Lep pozdrav, Špela
Pozdravljeni ga. Spela, ali bi lahko emulgagor NF in Oliwax LC v tej kremici v celoti zamenjala z Olivem 1000 (8g)? Bi struktura te kreme ostala podobna?
zivjo Simona,
se opravičujem, sem spregledala tole. Lahko bi tudi zamenjali. Sicer tudi priporočam, da kombinirate olivem 1000 (5-6%) in oliwax LC (1%).
javite kako bo uspelo 🙂
lp
Špela
Ok! Super. Sem pa poskusila z 7%olivem in zadeva ni uspela, sem morala vse zavreci, nato pa sem poskusila se enkrat, dala 7%olivem in 2%cetil alkohola pa je uspelo. Bom poskusila tudi z vasim predlogom. Lp